Kirjeldan lühidalt, kuidas teha väikese vaevaga valmis õhupall.
Tuleb paberist välja lõigata 6 siilu vähemalt alloleval joonisel näidatud mõõdus. Kestamaterjaliks sobib harilik majapidamispaber, mida kergem on paber, seda parem. Siilud tuleb servadest teineteisega ühendada paberteibi abil ning lõpuks tugevdada alumine serv samal viisil. Energiaallikaks on 2 küünlavahaga immutatud kempsupaberirulli, mis kumbki tuleb kolmeks rõngaks lõigata, et oleks piisavalt põlevat pinda. Energiaallikas paigutada 3mm alumiiniumtraadist valmistatud raamile ja riputada see palli kesta alaserva nurkadesse tehtud aukudesse. Sellise õhupalli maht on umbes 3 kuupmeetrit ja stardimass umbes 1,4 kg. Täielikult õigustab ennast valem, et 1 kuupmeeter välistemperatuurist 100 kraadi soojemat õhku tasakaalustab 400g kaalu.
Stardi korraldamiseks oleks hea kaasata mitu inimest, kes õhupalli püsti hoiaksid reaktori süütamisest kuni palli piisava soojenemiseni, see võib võtta aega mõne minuti. Ülalkirjeldatud energiaallikas põleb ligikaudu 10 minutit. Palli lennutamiseks sobib enam vaikne jahe ilm, kuna siis on sise- ja välistemperatuuride suurema erinevuse tõttu rohkem tõstejõudu.
Vältige ennetavalt võimalikku tuleohtu.
Head lendamist!
- Kasutaja peeter ajaveeb
- Kommenteerimiseks logi sisse
Kommentaarid
peaks vaatama, et
peaks vaatama, et lennutamisel kuni 1km allatuult poleks kergestisüttivaid objekte.
Säärast saab lennutada väga vihmase/lumise ilmaga.
Kuiva ilmaga on metsatulekahju või kulupõleng 50% garanteeritud.
Vähe rohkem õhupalli moodi
Vähe rohkem õhupalli moodi asja saab siis kui kasutada siilude valmistamiseks šablooni, mille kuju saab arvutada selle exceli tabeli järgi: http://www.pinguballon.de/downloads/spreadsheet.zip
Paberiks sobib krepp-paber ideaalselt ja liimiga mässamise asemel on hea asi hoopis maalriteibiga kinni tõmmata. Süütamise oht on väike, sest pall tõuseb seni kuni tuli põleb. Kui see ära kustub, langeb pall alla. Mina kasutasin põletamiseks kuivpetrooli tablette.
Mina ehitasin palli tippu ka väikese aasa, mille abil saab palli esialgu üles riputada - krepp-paber ju ei hoia kuju. Esialgu kütsime palli priimusega soojaks ja siis panime autonoomise tule alla. Ning üles ta läks.
Ühe pildi leidsin veel asja tegemisest:
Sihuke sai ta siis kui lõpuks koos oli.