Kas astronaudid teevad kosmoses ka...seda ?

Kommentaarid

Toon antud tekstist välja ühe lõigu:
"Spekulatsioone on olnud teisigi. Jättes kõrvale kosmoseajastu paar esimest aastakümmet ning väite, et mitte kõigist lendudest ja lendajatest ei ole ametlikult teada antud, võis esimene võimalus kosmoseseksiks avaneda aastal 1982. Seda muidugi juhul, kui pidada silmas heterovahekorda. Nimelt just sel aastal olid esimest korda ühel ja samal ajal kosmoses mees ja naine.

Naine oli Svetlana Savitskaja – teine Nõukogude naiskosmonaut pärast Valentina Tere?kovat, kes käis ilmaruumis üksinda 1963. aastal. Vaevalt küll oleks Nõukogude kosmoseteadlasi häirinud seksieksperimendi korraldamisel asjaolu, et Savitskaja oli abielus, kuid ametlikult muidugi midagi sellist ei sooritatud. Kitsukeses kosmosejaamas Saljut-7 olid algul lisaks Savitskajale lausa neli kosmonauti, suurema osa ajast aga elasid-töötasid selles kolm kosmonauti. Väidetavalt elas Savitskaja meestest eraldi jaamaga ühendatud kosmosejaama Sojuz orbitaalmoodulis."

Viibisin ise sel ajal (1982) pikaajalisel puhkusel Kirgiisias ühes NL paljudest poistelaagritest ja nimetet naiskosmoselend pälvis seal suurt tähelepanu. Minu mäletamist mööda olid meeskosmosekangelased selleks ajaks juba umbes paarsada päeva orbiidil igavlenud. Savitskaja saadeti nende seltsi vaid mõneks päevaks ja toodi siis alla tagasi. Poistelaagris valitsenud üldise arusaama antud kosmosereisi kohta võib julgelt koondada seersant Shelkanovi arvamusse, kes kogu selle lühikese missiooni vältel teatas igale vastutulijale:"Jejo poslali tuda totshno dlja togo, shto jebatj!"