ESTONIAN AIR – EESTI RAHVUSLIKU LENNUFIRMA LUGU 1991-2015

ESTONIAN AIR – EESTI RAHVUSLIKU LENNUFIRMA LUGU 1991-2015

Mõne kuu pärast Eesti iseseisvuse taastamist alustanud Estonian Air tegutses peaaegu 24 aastat ja lõi uusi ühendusi riigile, mis oli pool sajandit olnud ära lõigatud Lääne-Euroopast. Koos Eestiga arenes uus lennufirma läänelikumaks ja Aeroflotilt pärandatud lennukid asendati Lääne päritolu lennukitega. See areng jätkus pärast osalist erastamist ja keerulisel ajal uue aastatuhande algul, mil oli lennunduses kriis 11. septembri terrorirünnakute tõttu, suudeti 5 aastat järjest Estonian Airi kasumis hoida, samaaegselt tegevust laienedes. Kuid ülemaailmse majanduskriisi tingimustes ei suudetud enam firmat kasumis hoida ja omanike tüli viis taasriigistamiseni. Rakendati üliambitsioonikat aga ebarealistikku laienemisplaani ilma et oleks arvestatud EL riigiabi reeglitega. Kuigi riik sai varsti aru, et oli valel teel ja rakendas hoopis kokkuhoiuplaani, siis maksid vanad vead kätte just siis, kui firma hakkas tasapisi taas kasumisse jõudma ja EL komisjoni otsuse tõttu pidi tegevus päevapealt lõpetama 2015. aasta 8. novembrist.

Selles raamatus käsitletakse Estonian Airi tegevust algusest peale, lühidalt ka tema eelkäijate ajalugu. Põhjalikult käsitletakse ka sündmusi, mis viisid Estonian Airi kurva lõpuni ja vahepealseid aastaid kahe eri Skandinaavia suuromaniku käes. Ehk on lugejale ka üllatavad faktid Estonian Airi lennukite kohta, millest kaks veel lendavad Estonian Airi värviskeemis. 16 lehekülgi värvifotodega eri lennukitest ja muust, sealhulgas vanadest reklaamidest. Lõpus on tabelid Estonian Airi lennuliinidega läbi aegade, majandustulemustega läbi aegade ning kõikide lennukitega, mis on olnud registreeritud Estonian Airile. Eestikeelne, lühendatud ingliskeelse osaga.

Autor on eesti keelt valdav taanlane, kes pärast ülikooli lõpetamist Taanis (majandusalal) tuli Eestisse oktoobrist 1996 Estonian Airi tööle. Juulist 1997 finantsdirektor, lahkus Estonian Airist jaanuaris 2005.Väljaandja Panbaltica OÜ. Ilmub 21.12.2016 paiku. Ettetellimishind 22€ (saab kätte kokkuleppel Tallinna kesklinnas või 3€ lisades saadetakse pakiautomaati uue aasta algul). Tellimine ja info: ovraamat@panbaltica.com

Tutvumiseks: raamatu sisukord, kus on ka näidatud osa alapeatükkide pealkirju (link) Eessõna ja esimese peatüki 1. lk (link)